Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstavy x vystavovatelé x rozhodčí

9. 10. 2008

Druhá evropská výstava, které jsem se s Nely zúčastnila, pro mne byla velikým zklamáním. Opět jsem neuvěřila tomu, co mi bylo naznačováno již předem, o tom kdo dozajista vyhraje, a přihlásila jsem Nely a vyrazila. Vše proběhlo bohužel přesně jako v loňském roce. To, jak probíhalo posuzování a pak výběr vítězů, nelze ani komentovat, neboť nad tím zůstává rozum stát. Bohužel to nebylo jen u číňánků, ale slyšela jsem stejný ohlas z více stran. Proto mi to nedalo a musím se trochu vypovídat ze svých pocitů, které jsem získala poslední dobou na výstavách.

Když jsem se vrhla před dvěma lety do výstavního života, byla jsem šťastná a domnívala se, dle článků jedné známé vystavovatelky, že na výstavách psů se tito posuzují, ale poslední dobou zjišťuji, že asi tak z 80 %  vůbec nejde o posuzování psů. Jde o peníze, známosti, podlézání a dělání všeho nemožného, jen abychom si zajistili vítězství, no a pokud se náhodou s rozhodčím neznáme, dokáže nám to zajistit třetí osoba či známý profi handler, který předvede našeho  jedince, jež pomalu ani neodpovídá standardu, co má nedostatků, a ač se mu to objeví i v posudku, stejně porazí psa, který má posudek úžasný, bez jediné výtky, ale bohužel jeho páníček nemá známosti či je mu proti srsti někomu podlézat. A díky tomu nekvalitní jedinci tzv. „známých“ chovatelů získávají tituly a kvalitní psi pomalu nemají šanci uspět. No a my „známí“se budeme tvářit a dělat překvapené, jak je to možné, že jsme vyhráli?!?!

 Nejhorší je, že vyrazíte na výstavu několik set kilometrů, a pak zjistíte, že již předem bylo dáno, kdo uspěje. Pokud je pes nádherný, jednoho to mrzí, ale vítězi to přeje. Pokud vás však porazí s prominutím „koště“…., tak to bolí. Je smutné, že rozhodčí nejsou vůbec soudní a shazují vlastně sami sebe, když příšerného jedince nechají vyhrát, no asi jim to hodně přináší. 

Nemohu házet všechny do jednoho pytle, neboť jsem opravdu zažila rozhodčí, kteří nebrali ohled na známé tváře a rozhodovali se dle svého svědomí a zdravého rozumu. Před těmi opravdu smekám a tyto uznávám. Zažila jsem i to, že pak došli  za tím „známým“ a omluvili se mu, že opravdu jemu nemohli zadat titul, z těch a těch důvodů …., tak takových lidí si vážím, to jsou dle mého „páni rozhodčí“ a bohužel ne těch 80 %, kteří poslední dobou posuzují a předvádějí nám krásné divadlo. Je jen škoda, že se pomalu vytrácí krása z výstav a začíná jít jen o bezohlednost a velký byznys. Mnoho slušných lidí to odradí, neboť vidí, že nemají žádnou šanci, a jen ti „známí“ uspějí.
 

Nevím, zda na závěr říci, buďte draví, bezohlední a uplácející, jen tak můžete vyhrávat, a pokud na to nemáte žaludek, tak bohužel … budete muset překousnout tu 80% porážku a dívat se na nechutnosti předváděné „známými“ a jejich „známými rozhodčími.