Jdi na obsah Jdi na menu
 


Derby Budapest + Champion Show 2008

16. 1. 2009

V roce 2008 bylo „Derby Budapest“ a „Champion Show Budapest 2008“ maďarskými pořadateli naplánováno na 21. prosince, takže místo pečení cukroví, příznivě naladěná ze Champion of Champion SK, jsem se těšila a v předvánoční atmosféře připravovala Nely do Budapešti. Bohužel překvapení to bylo opravdu veliké.  

Na cestu jsme se vydali s chovatelkou silky teriérů Ivou Kvěchovou a jejím manželem v sobotu dopoledne, počasí nám přálo a cesta nám hezky utíkala, neboť jsme se dlouho neviděli, tak jsme povídali a povídali. Do Budapešti jsme dorazili kolem 17:00 hodiny a hned nás čekalo překvapení, neboť mi v hotelu oznámili, že tam mají problém s vodou a tudíž mne musí ubytovat v jiném hotýlku poblíž, radost jsem neměla, ale co se dalo dělat. Bez problémů jsme to našli, z hotelu jsem moc nadšená nebyla, působil na nás docela ponuře, ale na tu jednu noc se to dalo zvládnout. Rozloučila jsem se s Ivou a jejím manželem, kteří pokračovali o několik kilometrů dál, kde měli oni zajištěné ubytování. 

Už při přihlašování se na Derby a Champion Show mi bylo divné, že se obojí koná v jeden den, neboť Derby jsem se účastnila již v loňském roce a výstava trvala celý den, ale říkala jsem si, asi to mají organizátoři dobře promyšlené a zvládnou to.  

Při vstupu do haly jsme čekali předvánoční výzdobu, ale dočkali jsme se pouze studené haly bez výzdoby, jen ve finálovém kruhu jsme zahlédli vánoční stromeček. S Ivou jsme šly zaplatit výstavní poplatky, její manžel nám mezitím hlídal pejsky, pak jsem se s nimi rozloučila a každý jsme vyrazili jiným směrem, neboť jsme měli kruhy skoro na opačném konci haly. Nejprve jsem se uvelebila u výstavního kruhu, proběhla s Nelynkou a po půl hodině jsem začala pociťovat zimu. Poté se objevila děvčata Jarka Jurová s peruánem Majtíkem (Capac Mayta Pazzda), Jitka Konečná s Wildou (Wild Horse Favonius Poland)  a Katka Pšenicová s Gigim  (Gigolo King Eve-Bler). Nely se s nimi „přátelsky“ přivítala a pomalu jsme očekávaly zahájení výstavy. Kdo mne při čekání udivil byl Majtík Jarky Jurové. Co znám peruány jsou to psi, kteří se bojí a jsou nervózní, ale on je úžasný, milý, přátelský a krom lidí miluje i všechny psíky v jeho blízkosti. 

Výstava začínala Derby, které s podivem začalo ve stanovenou hodinu, co mne ale překvapilo, že bylo přihlášeno skoro 1600 psů, už to mi začalo být divné. Samozřejmě že došlo k časovému skluzu a v době kdy měl začínat Champion, začínalo teprve finále Derby. Naše paní rozhodčí Kiss Ibolya, která posuzovala číňánky, ač byla k pejskům jinak milá, tak nezklamala a vše zadala svým odchovům či známým, s čímž jsme tak na 98% počítaly…musely jsme se tomu smát, neboť Ti, kdo nás porazili…pro to není slov…asi nabrala dobrou školu od pana rozhodčího Guniše, se kterým si na květnové Budapešti velice dobře rozuměla. 

Když jsme byly posouzeny, děvčata se uvelebila na kraji haly, kde odpočívala, jelikož za sebou měla dlouhou noční cestu, a já se přesunula za Ivou, která posuzování ještě neměla za sebou, a pomáhala jejímu manželovi se psíky, neboť vystavovala čtyři a hned všechny za sebou, holka měla štěstí a žádná konkurence jí sem nedorazila, takže konkurovala jen sama sobě….o tom se nám číňánkářům může jenom snít. Její Peggynka se paní rozhodčí líbila nejvíce (přiznám se, že je to také moje favoritka) a získala ocenění nejvyšší. ObrazekPoté jsme se tedy přesunuli k finálovému kruhu, který mezitím doplnili o hezkou květinovou výzdobu, a čekali jsme a čekali. Když už jsme si myslili, že finále začíná, začali se předávat místním chovatelům a rozhodčím ocenění, bohužel jsme neporozuměli za co. Asi po hodině jsme se dočkali vlastního finále. Co bylo super…Iva se umístila s Peggy a Azzarem v párech  na 2. místě a dostali hezký pohár.

 

foto: a honem vyfotit u vánočního stromečku


No a poté si udělali rozhodčí přestávku, pravděpodobně se šli najíst a my opět čekali a čekali, kdy konečně začne Champion. Do toho jsme věděli, že oproti Slovensku, kde bylo přihlášených 96 šampionů, tady jich bylo 588, už z toho se mi dělalo mdlo, jak to chtějí zvládnout. Jelikož mnoho lidí, kteří se neúčastnili Champion Show, odešlo, začínala být v hale nesnesitelná zima a už na nás také padala únava, tak Ivči manžel situaci vyřešil a šel odpočívat do auta, aby měl sílu na zpáteční cestu. Champion měl začínat v 15:30, ale pomalu se blížila 19:00 hodina a stále nic. Po chvíli jsme viděly, že se začíná něco dít, tak jsme se přemístily ke svým kruhům…Iva byla opět na druhém konci haly. Uvelebila jsem se u známých chovatelek lvíčků, paní Ekrové a její dcery (musím říci, že mají úžasné pejsky, ze kterých vždy nemohu oči odtrhnout), a přidala se k nám i Jarka Jurová s Majtíkem, která od počátku dne měla problémy, nejdříve ji nechtěli vpustit Obrazekdo haly, neboť jí nedorazil vstupák, a nakonec zjistila při shlédnutí katalogu, že se z Majtíka stal mexický naháč. Jak bylo vidět pořadatelům to očividně nevadilo a nejraději by ho tam nechali, ale nakonec si Jarka vyhádala  opravu v katalogu, ale co bylo hlavní,

foto: Nely s Peggynkou

že dohadování s Maďary jí náladu vůbec nepokazilo a rozesmívala nás svými vtipnými prupovídkami, a tak nám večer lépe utíkal.

 

  Po 19:00 hodině začal pan rozhodčí Tamás Jakkel posuzovat, byl k pejskům jemný jako vždy. Pro upřesnění, při Champion Show Budapest, posuzuje pouze jeden rozhodčí a vybírá ze šampionů plemene pouze toho „nejlepšího“. Přiznám se, že to tím ztrácí na půvabu a připadáte si jako na normální výstavě, přeci jen rozhodování třech rozhodčích, jako to je na Slovensku,  má své kouzlo, a také to, že si každého šampiona cení a dostane diplom s pohárem, to vše bohužel v Budapešti chybělo. 

Šly jsme na řadu až v druhé polovině posuzovaných plemen, takže jsme měly dost času přemýšlet, zda se vůbec převlékat do společenských šatů. Maďaři na společenskou prestižní akci asi mají jiný názor a polovina vystavovatelů tam byla ve sportovním či džínách, takže jsme usoudily, že kostýmek, který jsme měly na Derby, stačí. Bylo mi trochu líto Jarky Jurové, neboť byla s Majtíkem nahlášená pouze na Championa, Derby se neúčastnila, a tak si po poradě s jinými vzala pouze společenské šaty a bohužel nic „ležérnějšího“ neměla. Ale moc jí to slušelo a ve výstavním kruhu vypadala úžasně a Majtík běhal jedna radost, také jsme jí pěkně hlasitě fandily a vlastně až ona tam vdýchla slavnostnější atmosféru. Doufám jen, že si z toho pro příští rok vezmou ostatní vystavovatelé příklad. Pak jsem nastupovala já s Nely a ta získala od pana rozhodčího ocenění "Champion female winner 2008".

No a konečně začíná finále…a je 22:00 hodin…úžasné. Hromada lidí odpadla únavou, asi i zimou či dlouhou cestou před sebou a finále se již neúčastnila. Rychle, rychle, popadám fotoaparát, neboť Iva vbíhá  s Peggynkou do finálového kruhu a za III. skupinu FCI se dostala do užšího výběru, úžasné. A teď honem rychle balit, už je 23:30 hod. a nemíníme čekat na závěrečky, neboť před námi je dlouhá cesta. S klecemi vyrážíme k autu, kde zatím odpočíval Ivy manžel, vše poskládáme do auta a po dosednutí spolu s Ivou skoro okamžitě usínáme zmožené únavou.

 
Obrazek

foto:
tyto květiny umístili odpoledne ve finálovém kruhu, a tak jsme to s Nely hned využily a jedno krásné políbení... to je láska!

Takže na závěr mohu říci, že celá akce postrádala slavnostní a vánoční atmosféru ( i když to pak trochu vylepšily květiny ve finálovém kruhu, které tam dodali těsně před zahájením finále), takže jsem si připadala jako na běžné výstavě, a hlavně několikahodinový časový skluz, kdy měl vlastně Champion končit, což bylo v 19:00 hodin, teprve začínal, a zima v hale….brrr. Také by možná bylo hezké, kdyby každý šampion dostal alespoň nějakou malou pozornost za účast a vlastně i jako ocenění za jeho úspěchy, díky kterým se do této soutěže mohl přihlásit, bohužel byli oceněni jen místní, jak jsem se již výše zmiňovala.  Možná, že jsem to o to více vnímala a prožívala právě proto, že jsem se týden před tím namlsala v Bratislavě.

A přeci alespoň jedno světlé místečko na této akci bylo a moc se nám líbilo, bylo to fotografování psů s krásným pozadím. Ti, co získali BOB, měli dokonce jedno foto zdarma a kdo chtěl, mohl si za docela solidní poplatek udělat fotografií hned několik. 

Obrazek

foto: Jarka + Majtík...krásně jim to slušelo, že?

 

  

Obrazek

a jedno foto z již skoro opuštěné haly - využití přestávky - na finále Champion už tam zůstalo jen opravdu poskrovnu vytrvalců - alespoň trošička vánoční atmosféry, tak to nevyužijte