Jdi na obsah Jdi na menu
 


10. ples kynologů a Šampion šampionů SK 2008

30. 12. 2008

Jelikož byla Nely i v letošním roce úspěšná, dojela šampionáty 10 zemí, grand šampiona CZ i SK a mimo jiné jí byl přidělen i titul Interšampion, rozhodla jsem se, že její letošní výstavní sezónu ukončím tím Obrazeknejhezčím, a to účastí na Šampionech šampionů SK 2008, neboť jsem slyšela o této soutěži spojené s plesem jen samá „nej“, nejen co se týče celkové atmosféry a prostředí, na které nejsme na výstavách zvyklí, ale také mne lákalo to, že soutěž neprobíhá jako klasická výstava (jako bohužel u nás), ale o umístění psa rozhodují tři rozhodčí.

Do Bratislavy jsem vyrazily společně s Ivou a Lenkou Růžičkovými a jejich dvěma peruány fenou Alma Arequipa Peruano a psem Alpamaryo Peruano v sobotu dopoledne a na místo dorazily kolem půl třetí. Do haly pouštěli od 15:00 hodin, tak jsme v klidu zaparkovaly, vybalily věci a vyrazily….a hned u dveří jsme se setkaly s kamarádkami Míšou a Marcelkou od kavalírů. Měly také dorazit Jana Kvíčalová s Kimem Pupo-Haichi a Eva Nutzová jen na kukando.
 Již v předhale na mne dýchla krásná atmosféra, kterou z výstav vůbec neznám a při vstupu do hlavní haly, jsem jen zalapala po dechu…bylo to nádherné, místo obyčejné haly, kterou z nám z výstav pořádaných v Inchebě, jsem zírala na nádherný sál, potažený bílým a krémovým plátnem, a to i  včetně stropu, taktéž na stolech byly krásné bílé ubrusy a i židle byly potažené bílým suknem a vše doplňovala vánoční výzdoba….prostě nádhera. 

ObrazekJelikož jsme zde byly mezi prvními, našly jsme si hezké místečko a v klidu se usadily. Šla jsem se převléknout do společenských šatů, zatrénovala si s Nely ve 3 výstavních kruzích, kde mělo probíhat předkolo, a mezi tím dorazily Jana s Evou. Daly jsme si s děvčaty kávičku, donesli nám sklenku šampaňského na uvítanou a už jsme jen sledovaly, jak vystavující, kteří přišli ve sportovním, se proměňují v krásky a džentlmeny. Úplně mi to vyrazilo dech a pomalu jsem si začala ve svých šatech připadat jako Popelka, když jsem viděla, jak krásné róby se zde objevily.Obrazek

Toto je naše kamarádka Míša se svým šampionem... krása, viďte?


                                             

Blížila se 17:00 hodina a 96 psů měla posuzovat trojice zahraničních rozhodčích, a to Zdenka Jílková (Česká republika), Horst Kliebenstein (Německo) a Štefan Šinko (Slovinsko). Všechny skupiny FCI prošly tedy nejprve předkolem, tzn. samostatným neveřejným posouzením jednotlivých rozhodčích, kteří psům neveřejně přidělují pořadí v jejich skupině. Z každé skupiny FCI postoupil do finále předem daný počet jedinců tak, aby výsledný počet finalistů činil počet 32, poté všichni byli ve velikém očekávání, neboť vlastně nikdo nevěděl, zda byl vybrán mezi 32 vyvolených. Tato část večera byla trošku zmatečná, neboť do tří kruhů, které od sebe byly značně vzdálené, svolával jednotlivé skupiny jeden z pořadatelů a bohužel neměl ani mikrofon, takže docela vznikaly zmatky, neboť jste museli být opravdu ve střehu, aby jste nepřeslechli, kdy a kam vaše skupina nastupuje, ale již nyní mohu říci, že jinak celý večer neměl jedinou chybičku. 

Šampiona šampionů SK 2008 zahájil a celým večerem nás provázel Ing. Róbert Kanás a  Janka Hospodárová. Soutěžní část večera začala přehlídkou všech přítomných šampionů dle skupin FCI. ObrazekZ podrobně představených soutěžících byli vyhlášeni postupující psi a jejich majitelé si vylosovali písmeno, podle kterého měli nastoupit do prvních soubojů KO systému hodnocení.  Majitelé, jejichž psi nepostoupili, dostávali diplom a krásný pohár, který je připraven pro všechny zúčastněné šampiony. Z páté skupiny FCI postoupila mezi finalisty Lenka Růžičková s peruánem Alpamaryo Peruano a z naší IX. skupiny FCI  se mezi pět vyvolených dostala i moje Nelynka. Měla jsem velikánskou radost, neboť vlastně tři rozhodčí se shodli na tom, že postupuje mezi finalisty, už to bylo pro nás veliké ocenění. Vylosovala jsem si písmeno „S“ a do dalšího kola  měla nastoupit s nádherným welššpringeršpanielem, bohužel hned jak jsem ho uviděla, došlo mi, že naše šance jsou mizivé.

 Po vyhlášení postupujících šampionů ze všech skupin byla přestávka, kdy jsme se mohli jít občerstvit, byla pro nás připravena večeře ve formě rautu, při které nás doprovázela hudba.

 A poté následoval, již výše zmiňovaný KO systém. Na koberci byly natažené pásky po dvou, červená a modrá, které vytvářely pomyslný červený a modrý koberec. ObrazekTrojice rozhodčích zasedla na svá místa, oddělená plentami a do rukou uchopila dva terčíky – červený a modrý, jež následně určují, při převaze barvy, kdo vyhraje.  A následovalo první kolo, které zmenšilo počet soutěžících z 32 na 16, a bohužel mé obavy se vyplnily a dále postoupil Nelynky soupeř. Trošku mne to mrzelo, ale jedinec, který nás porazil byl opravdu kouzelný. Co mne potěšilo, Nely běžela po koberci nádherně bez jediného zaváhání a předvedla se opravdu bravurně, je to prostě moje zlatíčko, co jsem vypozorovala, že miluje velký prostor, dle mého se cítí pak uvolněně a podle toho se také chová a dokáže si to užívat. S Nely jsme převzaly nádherný zlatý pohár a diplom a spěchaly ke stolu, abychom mohly sledovat (tedy spíše já) pokračující kola. Usadila jsem se na židli, Nelynka se mi uvelebila na klíně a ještě jsme stihly v tomto kole souboj peruán Alpamaryo Lenky Růžičkové x rhodesian ridgeback … a hurá Lenka postupuje do dalšího kola. Bohužel poté již měli smůlu, neboť jako další soupeř na ně vyšel nádherný tmavě hnědý labrador retrívr, který nás zaujal svou veselostí a tím, jak si to užíval.

Již je tu finále, kdy se o první čtyři místa utkají jezevčík, irský vlkodav, dobrman a labrador retriever. Jedná se o tajné hlasování obálkovou metodou. Mezi tím nás nechávají v napětí a vyhlašují vítěze skupin (za IX. skupinu FCI se na prvním místě umístil pudl trpasličí A.J.First Great Bohemia), šampiona sympatie a šampiona pracovních skupin.

A je tu vyhlašování vítězů. Jako II. vice šampion se umístil dobrman Chriss z padoku a na čtvrtém místě skončil výše zmiňovaný labrador retriever Budger Sorbon´s Legend. A již tu zbývá jen jezevčík hrubosrstý trpasličí Flamender Idol Hycon a irský vlkodav Cesaro mezi kamarády. Převážná většina zúčastněných, alespoň co mohu posoudit dle jejich reakcí, se domnívala, že titul nejvyšší dostane irský vlkodav, a tak si myslím, že pak z nich značná část byla docela překvapena, neboť šampionem šampionů se stal jezevčík a irský vlkodav skončil jako I. vice šampion, ale přesto to je úžasné takto nádherně se umístit.

A tím tu byl závěr soutěže a večer pokračoval plesem, kdy na nás čekala ještě druhá večeře. S holkama jsme si skočily pro baštu, koupily si „nealkoholické mojito“ (bohužel řidiči to nemají lehké), uvelebily se u stolu, baštily jsme a klábosily a klábosily, bylo opravdu o čem, neboť  celý večer byl nádherný a zůstala v nás spousta krásných zážitků. Kolem půl druhé ráno jsme se pomalu pobalily a vyrazily k domovu, neboť před námi byla dlouhá cesta.

 A co na závěr…..10. ples kynologů a Šampion šampionů SK 2008 byli super a doufejme, že jednou bude něco takového i u nás!!! 

ObrazekObrazek

Musím se ještě trošku pochlubit a vyzdvihnout Nely, neboť při studování katalogu během večera, kde byly u každého jedince vypsány veškeré získané šampionáty, jsem zjistila, že pouze tři psi měli více získaných šampinátů než Nelynka, a to si myslím, že je z počtu 96 zúčastněných šampionů úplně úžasné….."je to prostě moje láska a zlatíčko, která má se mnou hodně trpělivosti, a bylo pro mne velkým štěstím v životě, když jsem si ji u Jany a Radima Kabarových vybrala a odvezla domů, neboť je to fenečka s úžasnou povahou, která mi celým svým srdíčkem dává najevo svou lásku a oddanost!"